Emergency_food,_drinking_water_and_shelter_to_help_people_displaced_in_Rakhine_State,_western_Burma._(8288488088)

6 uchodźców z grupy etnicznej Rohingya zmarło w wyniku starcia w obozie w Bangladeszu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Według policji dwie grupy uchodźców z grupy etnicznej Rohingya starły się w piątek w obozie w południowym Bangladeszu, w wyniku czego zginęło co najmniej sześciu uchodźców, a 10 innych zostało rannych.
Reklama

Przemoc wybuchła w Koks Badźar, mieście w Bangladeszu, położonym na brzegu Zatoki Bengalskiej.  W 2017 roku do Koks Badźar przybyły setki tysięcy uchodźców Rohingya z Mjanmy. W październiku 2018 roku ich liczba wynosiła 725 000; powstała osada w Kutupalong stała się największym obozem dla uchodźców na świecie. Według Shihaba Kaiser Khana, dowódcy Batalionu Policji Zbrojnej, który nadzoruje bezpieczeństwo w obozie, jeden ze stron uchodźców otworzyła ogień wobec drugiej, zabijając na miejscu cztery osoby. Kolejne dwie osoby zmarły w szpitalu.

 

Nie jest jasne co spowodowało wybuch przemocy. Lokalne media podają, że możliwym powodem konfliktu były walki o supremacje w obozie nad nielegalnym biznesem narkotykowym. Przedstawiciele Bangladeszu powiedzieli wcześniej, że niektóre grupy Rohingya są zamieszane w poważne przestępstwa, takie jak porwania dla okupu, i że wykorzystują obozy do przemytu narkotyków z Myanmaru, gdzie mieszkali przed przybyciem do Bangladeszu. Khan powiedział, że jeden z Rohingya został zatrzymany z bronią, ale nie podał żadnych dalszych szczegółów, dodając, że policja przeszukuje obóz w poszukiwaniu innych podejrzanych.

Piątkowa przemoc miała miejsce około trzech tygodni po tym, jak Mohib Ullah, lider społeczności Rohingya został zastrzelony w Koks Badźar. 40-letni uchodźca i nauczyciel stał się kluczowym przywódcą uchodźców i rzecznikiem reprezentującym muzułmańską grupę etniczną. Policja dokonała kilku aresztowań związanych z jego morderstwem.

Ponad 700 000 Rohingya uciekło do obozów dla uchodźców w Bangladeszu od sierpnia 2017 r., kiedy wojsko w Mjanmie rozpoczęło prześladowania muzułmańskiej grupy etnicznej. Represje z 2017 r. obejmowały gwałty, zabójstwa i podpalanie tysięcy domów. Organizacje praw człowieka i ONZ nazwały je czystką etniczną.  Dotąd Bangladesz udzielił schronienia ponad 1,1 mln uchodźców Rohingya z Mjanmy.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać