50 rocznica śmierci Charlesa de Gaulle – Chantal DELSOL, Ludwik DORN, Marek BRZEZIŃSKI we „Wszystko Co Najważniejsze”

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W tym roku świętujemy 130 lecie urodzin i 50 rocznicę śmierci Charlesa de Gaulle. Z tej okazji miesięcznik opinii „Wszystko Co Najważniejsze” przygotował specjalną sekcję poświęconą pamięci Generała.

Chantal DELSOL
Charles de Gaulle. Katolik w starym stylu

Chantal DELSOL: Charles de Gaulle. Katolik w starym stylu

 

Był człowiekiem XIX wieku. Nigdy nie posunąłby się do nieczystych kombinacji finansowych, które tak często wychodzą na jaw ze strony dzisiejszej klasy politycznej. Francuzi to doceniają.


Ludwik DORN
Jak de Gaulle przekuł swoją słabość w polityczną siłę.
Wnioski dla polskiego życia publicznego z praktyki politycznej Charles’a de Gaulle’a

Ludwik DORN: Jak de Gaulle przekuł swoją słabość w polityczną siłę. Wnioski dla polskiego życia publicznego z praktyki politycznej Charles’a de Gaulle’a

 

De Gaulle’a nie było na konferencjach w Teheranie i Jałcie, a także w Poczdamie. W polskiej optyce to nie on sprzedawał nas Stalinowi, a sam w swoim pisarstwie stale jałtański podział Europy krytykował.


Marek BRZEZIŃSKI
Charles de Gaulle. Legenda i rzeczywistość

Marek BRZEZIŃSKI: Charles de Gaulle. Legenda i rzeczywistość

 

Kilka pokoleń polityków prawicy i centroprawicy wychowało się na wzorcach i ideałach, które przekazał im generał de Gaulle. Dla wielu polityków francuskich „gaullizm” był wiodącą ideologią, wyznaczającą ramy polityki Francji.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać