40_let_Solidarity obalka

40 lat Solidarności – specjalny dodatek w czeskim tygodniku „Reflex”

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W najbardziej poczytnym tygodniku opinii w Czechach, magazynie Reflex ukazuje się dodatek „40 lat Solidarności”, który przygotowała redakcja we współpracy i z inicjatywy Instytutu Polskiego w Pradze.
Grudzień 1980 to dla całej generacji Czechów moment, kiedy rewolucja Solidarności dotknęła ich życia. Kilkadziesiąt tysięcy czeskich poborowych zostało wtedy zmobilizowanych, poddanych ideologicznej masażowi i wysłanych na północną granicę z ostrą amunicją. Powiedziano im, że jadą na Polaków. Ćwiczenia wojsk Układu Warszawskiego bylo tylko sowieckim błefem, który miał na celu zmuszenie polskich towarzyszy do działania, ale tego przerażeni młodzi Czesi nie wiedzieli.

Dodatek Reflexu zawiera wywiady z liderem Solidarności Polsko-Czechoslowackiej Mirosławem Jasinskim, czeskim członkiem inicjatywy a później jednym z najważniejszych polityków, Alexandrem Vondra. Ważnym motywem numeru są działania podejmowane przez władze Czechosłowacji, których celem było zohydzić Polskę czeskimu społeczeństwu po to, żeby chronić je przez „zarazą z Polski”.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać