150 milionów ludzi na całym świecie pandemia doprowadziła do ekstremalnej biedy. Równocześnie w czasie Covid-19 przybyło miliarderów i zwiększyła się ich fortuna. 2.198 miliarderów zgromadziło 8.800 mld euro

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W czasie pandemii Covid-19 wzrosło rozwarstwienie społeczne. Mamy do czynienia z jednej strony z powiększającymi się obszarami biedy, z drugiej zaś obserwujemy rosnące szybko bogactwo nielicznych.

Od czasu Rockefellera na początku XX wieku koncentracja bogactwa nie była tak ogromna. Według analiz UBS na świecie jest 2.189 miliarderów (a więc osób o zasobach minimum miliarda dolarów).

W czasie pierwszego uderzenia pandemii Covid-19, a więc w miesiącach kwiecień-lipiec 2020 r. przybyło na świecie 131 miliarderów.

Skumulowane bogactwo miliarderów świata wynosi 8.800 miliardów euro. Stan kapitału najbogatszych wzrósł w czasie pandemii o 27 %.

W czasie gdy inni popadli w biedę, gdy upadały ich biznesy, gdy do pomocy społecznej ustawiały się długie kolejki, najbogatsi pomnażali swój majątek, m.in. poprzez inwestycje giełdowe w czasie, gdy akcje były bardzo tanie. Inwestycje na rynku technologicznym przyniosły w tym czasie 41% wzrost wartości akcji.

Miliarderzy z Chin powiększyli swe majątki w czasie pandemii najbardziej: o 41 %, miliarderzy amerykańscy o 22 %.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać