muzeum piłsudskiego pod warszawą sulejówek otwock świder

15 sierpnia 2020 zostanie otwarte Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
– W sierpniu, w stulecie Bitwy Warszawskiej, otwieramy oczekiwane od wielu lat Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński. To Muzeum wpisuje się w nasze działania na rzecz utrwalania polskiej pamięci – dodał.

W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz wiceministra kultury Jarosława Sellina odbyła się uroczystość wręczenia tablic upamiętniających stulecie Bitwy Warszawskiej.

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wręczył okolicznościowe tablice Miejsce Pamięci Bitwy Warszawskiej 1920 roku przedstawicielom samorządów i instytucji z wszystkich województw, na których terenie znajdują się miejsca związane z Bitwą Warszawską 1920 roku.

Muzeum zostało utworzone w 2009 roku, ale dopiero dzięki osobistemu zaangażowaniu obecnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego udało się w ciągu zaledwie kilku lat doprowadzić do zakończenia budowy tak ważnego dla polskiej tożsamości narodowej Muzeum.

Jego siedziba powstała przy darowanym Marszałkowi przez polskich żołnierzy dworku „Milusin”. Klucze do willi, zaprojektowanej przez Kazimierza Skórewicza, rodzina Piłsudskich odebrała w 1923 r. W skład kompleksu muzealnego o łącznej powierzchni ok. 4 ha wchodzą także Drewniak, czyli pierwszy dom zakupiony przez Piłsudskich w 1921 r., oraz Willa Bzów – budynek Adiutantury Naczelnego Wodza, a także otaczający je ogród i park. Kompleks położony jest na terenie Enklawy Historycznej Miasta Sulejówek, związanej również z innymi politykami II Rzeczypospolitej.

W nowym gmachu, na powierzchni ponad 2 tys. m² budowana jest obecnie wystawa stała, która będzie gotowa na 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Ekspozycja będzie prezentować poszczególne etapy życia i działalności Józefa Piłsudskiego. Modernizowany jest również sam dworek „Milusin”, w którym odtworzono atmosferę z lat, kiedy Piłsudscy mieszkali w Sulejówku.

Budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku została sfinansowana w ramach Wieloletniego Programu Rządowego oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sumie na  inwestycję przekazano prawie 250 mln zł.

Minister kultury podkreślił dziś, że oprócz pamięci ważna jest „jakość pamięci, czyli prawda”: – Zwłaszcza w czasach postprawdy wydaje się, że prawda to jest to, co jest szalenie istotne i po to m.in. te instytucje budujemy – dodał. – Funkcje tożsamościowe, funkcje edukacyjne, funkcje poznawcze i jeszcze jeden bardzo ważny wymiar, dla którego budujemy te polskie muzea to jest wymiar gospodarczy i rozwojowy. Kultura i przemysły kreatywne to w tej chwili w nowoczesnym społeczeństwie są wielkie koła zamachowe rozwoju gospodarczego i dlatego Polska inwestuje także w tym obszarze – zaznaczył minister kultury.

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać